Popularizing and Developing Traditional Karate

Karate Klub Zenpo na seminári  Shihana Takeji Ogawu

Vďaka Školy bojových umení v Šamoríne sa Karate Klub Zenpo mohol zúčastniť na seminári v Šamoríne ktorý viedol veľmajster Takeji Ogawa . Bolo potešením, že sme mohli vidieť majstra ktorého učenie nasledujeme. A nielen vidieť ale aj vyskúšať niektoré techniky priamo s nim. A doslova prežiť ako princípy tradičného karate fungujú...

Nižšie uvádzame článok zo stránky www.samorincan.sk

  

V Šamoríne sa stretlo viac ako 50 karatistov zo štyroch krajín

Tipnite si, koľko má ten pán na fotografii rokov. Viac, než si myslíte. Takeji Ogawa bude mať v novembri 72. A to ste ešte nevideli, ako rýchlo a energicky sa pohybuje. 

Bol som fascinovaný, keď som ho chvíľu v nedeľu pozoroval. V našom meste bol po prvýkrát, v šermiarskej hale viedol dvojdňový seminár karate. Zúčastnilo sa ho viac ako 50 mužov a žien, od tínedžerov až po tých starších. Prišli zo Slovenska, Maďarska, Česka či Chorvátska. 

,,Karatista nesmie byť agresívny, musí byť pacifista. Ide o umenie, ktoré slúži len na obranu a zastavenie útoku,” pustil sa do vysvetľovania Attila Horváth, tréner šamorínskej školy bojových umení alebo okinawského tradičného karate.

Pôvodne som si myslel, že mi stačí urobiť len pár fotiek a rýchlo niečo napíšem. Attila Horváth však trval na tom, aby sme sa stretli a mohol mi porozprávať o tom, čo som v nedeľu videl. Dobre urobil. 

,,My sa snažíme robiť tradičné karate, čo je úplne iné ako to športové,” povedal. Na stretnutie prišiel aj s pani Janou Abraham a Michalom Šlachtovským. 

Až neskôr som zistil, že ide o niekoľkonásobného majstra Československa a Slovenska ako aj bývalého reprezentačného trénera. 

Spočiatku som bol trochu zmätený a nechápal som tomu, aký môže byť rozdiel medzi športovým a tradičným karate, ale čím viac sme sa o tom rozprávali, tým mi to bolo jasnejšie.

,,Človek sám v sebe hľadá uvoľnenie a vnútornú silu,” pokračuje Attila Horváth. Tradičnému karate teda nejde o dosahovanie čo najlepších športových výsledkov. 

,,Pán Ogawa má cez sedemdesiatku a stále cvičí a zlepšuje sa. Tento spôsob karate mu umožňuje rásť aj vo vyššom veku. S cvičením takéhoto karate môže začať aj starší človek,” pokračuje pán M. Šlachtovský. 

Podľa neho je totiž jednou zo základných techník karate správne dýchanie a uvoľnenie sa, čo vychádza z čínskych vedomostí o fungovaní ľudského tela. 

Aj v tomto prípade však platí, že je lepšie sa na to pozrieť, ako o tom čítať. Členovia klubu sa stretávajú v telocvični na Vinohradníckej ulici dvakrát do týždňa, v utorok a štvrtok. Poldruhahodinový tréning sa začína o 18. hodine. 

Podľa Jany Abraham sú vítané aj rodiny. ,,U nás môžu cvičiť aj rodičia so svojimi deťmi, čo je veľmi dobré. A niekedy k nám prinesú rodičia svojich chlapcov, aby sa tu naučili skrotiť svoju výbušnosť a ovládali ju,” dodáva Jana Abraham. Tá v klube cvičí už so svojimi dvomi deťmi a to tretie sa vraj čoskoro pridá. 

Stránku šamorínskej školy bojových umení nájdete na karatesamorin.sk.

Viac ako 50 karatistov pozorne sledovalo a počúvalo Takeja Ogawu. Hovorí sa o ňom, že je otcom slovenského karate. Dlhé desaťročia žije v Rakúsku.  

karate

Dvojdňové podujatie sa uskutočnilo pod záštitou primátora mesta Gabriela Bárdosa. 

 

 

top